با توجه به نوسانات بازار، لطفاً پیش از پرداخت وجه از طریق واتس‌اپ استعلام قیمت بگیرید.
وبلاگ

بایدها و نبایدهای دندان پزشکی در بارداری

بایدها و نباید های دندان پزشکی در بارداری

بایدها و نبایدهای دندان پزشکی در بارداری

 دوران بارداری، یکی از حساس‌ترین دوران زندگی یک مادر به‌حساب می‌آید؛ چراکه در این ۹ماه جنین در بدن مادر تغذیه و رشد می‌کند و برای یک زندگی طولانی مدت آماده می‌شود، پس مادر وظیفه‌ی مراقبت از بدن خود و درنتیجه حفظ سلامت جنین را دارد. رعایت نکات دندان پزشکی در دوران بارداری بسیار مهم است؛ چراکه موادی که به بدن مادر وارد می‌شوند بسیار بسیار اهمیت دارند. (خون مادر طی یک فرآیند پیچیده از طریق جفت در بدن خود و بدن جنین در گردش است و مواد بین بدن مادر و جنین مشترک است.)

از این‌رو متخصصین حوزه‌ی بارداری، مادر و جنین را به‌طور مداوم پایش می‌کنند تا آسیب به جنین را به صفر و یا حداقل برسانند. اگر مادر در زمان بارداری خود، دردی در هر یک از ارگان‌های بدن متحمل شود، لازم است ابتدا با پزشک خود مشورت کرده و سپس با اجازه و دستور پزشک اقدام درمانی مانند مصرف دارو را انجام دهد.

دندان پزشکی در بارداری

دندان پزشکی در بارداری نیز یکی از عواملی است که امکان دارد در پی دندان‌درد مادر به آن نیاز باشد. در این راستا ممکن است برخی افراد فکر کنند اقدامات دندان‌پزشکی تاثیر چندانی ندارد و می‌توان با خیال راحت آن‌ها را انجام داد و خطری متوجه مادر و جنین نمی‌شود؛ باید بگوییم این‌طور نیست و اقدامات دندان پزشکی نیز باید بادقت و احتیاط انجام شود. به گفته‌ی سایت انجمن بارداری امریکا (American Pregnancy Association) جلوگیری از عفونت‌های دهانی در زمان بارداری واجب است؛ چراکه ممکن است باعث زایمان‌های زودرس شود. لذا اگر برای شما هم سوال پیش آمده که دندان پزشکی در بارداری چه مشکلاتی را در پی دارد؟ و آیا می‌توان اقدامات دندان پزشکی در دوران بارداری انجام داد یا خیر؟ مقاله پیش‌رو را مطالعه فرمایید چراکه قصد داریم در این مقاله به موارد مهم دندان پزشکی در بارداری بپردازیم.

دندان درد در دوران بارداری

یکی از عوامل تاثیرگذار بر سلامت دهان و دندان به‌خصوص در زمان بارداری، ترشح یا تغییر در میزان ترشح برخی از هورمون‌ها می‌باشد. ممکن است این تغییرات باعث دندان‌درد و عمدتا مشکلات لثه شود. یکی از مشکلات، توده‌های بارداری است. برآمدگی‌هایی کوچک که بر روی لثه ایجاد می‌شوند.

دندان پزشکی در ماه‌های بارداری

گفته می‌شود، دندان‌ پزشکی در بارداری بهتر است در ماه‌های میانی یا سه ماهه‌ی دوم انجام شود. در ادامه خطراتی که ممکن است خدمات دندان‌پزشکی یا اقدامات درمانی در ماه‌های بارداری داشته باشد را توضیح دهیم.

سه‌ ماهه اول بارداری

در سه ماهه‌ی اول بارداری، توصیه‌ی اکید بر عدم انجام هرگونه اقدام درمانی و تشخیصی دندان پزشکی وجود دارد؛ چراکه در این دوران، اعضا و ارگان‌های اصلی بدن کودک درحال شکل‌گیری است و وارد شدن داروها به بدن مادر از طریق خون و جفت به بدن جنین می‌رسد و خطراتی ازجمله تشکلی نشدن ارگان خاص یا ناقص شدن آن را به دنبال داشته باشد.

البته لازم به ذکر است، گاهی اوقات عفونت و درد دندان به حدی است که تحمل کردن آن غیرممکن است، لذا دندان پزشک با اطلاعا داشتن از وضع خانم باردار، برخی از اقدامات درمانی دندان‌پزشکی،  که بدون نیاز به مصرف داروها و مواد خاصی صورت ‌گیرد را انجام می‌دهد. این اقدامات درمانی دندان‌پزشکی جهت کاهش عفونت و درد در حداقل زمان ممکن انجام می‌شوند.

از این‌رو اگر از بارداری خود مطلع هستید بهتر است، قبل از هرکاری ابتدا با پزشک خود یا یک دندان پزشک مشورت کنید.

*نکته: اگر در چهارهفته‌ی ابتدایی حاملگی، از بارداری خود مطلع نبودید و اقدامات تشخیصی و درمانی انجام دادید، احتمال ایجاد آسیب کم‌تر می‌باشد؛ چراکه در این زمان، قلب و سایر ارگان‌ها در ابتدای تشکیل هستند یا تشکیل نشده‌اند. ولی جهت اطمینان با پزشک خود مشورت کرده و آزمایشات لازم را جهت آسودگی خاطر انجام دهید.

سه ماهه دوم بارداری

گفته می‌شود بهترین زمان برای انجام اقدامات درمانی دندانپزشکی در دوران بارداری، سه ماهه‌ی دوم حاملگی است. در این ماه‌ها ارگان‌های اصلی بدن مانند قلب جنین، تشکیل شده و جنین وزن متعادلی گرفته. از طرفی مادر نیز برای نشستن روی یونیت دندان‌پزشکی راحت‌تر می‌باشد؛ البته ممکن است اگر زمان دندانپزشکی زیاد شود، کمی آزاردهنده باشد. بااینکه در این دوران می‌توان اقدامات درمانی دندان‌پزشکی را انجام داد ولی بهتر است از انجام اقدامات زیبایی و غیرضروری پرهیز کرده و آن‌ها را قبل از حاملگی انجام داد یا به بعداز زایمان موکول کرد. اگر نیاز به عکس‌برداری بود، مادر باید پوششی سربی به تن کند تا از آسیب‌ها حتی‌الامکان جلوگیری شود.

سه ماهه سوم بارداری

اقدامات درمانی دندان پزشکی در سه ماهه‌ی سوم بارداری شاید آسیب چندانی به جنین وارد نکند ولی ممکن است بر اثر نشستن  طولانی مدت بر یونیت دندان پزشکی به جنین فشار وارد شده و یا باعث ناراحتی و خستگی مادر ‌شود و این خود درد در برخی ارگان‌های بدن مادر را به‌دنبال دارد. کمر درد و فشار به مثانه (در پی آن نیاز مکرر به تخلیه‌ی مثانه) از عوامل ناراحت‌کننده می‌باشد.

اقدامات درمانی دندان پزشکی در این دوران نیز مانند سه ماهه اول بارداری صرفا برای کاهش درد و جلوگیری از انتشار عفونت می‌باشد و بهتر است اقدامات درمانی غیرضروری به بعد از زایمان موکول شود.

برای پیشگیری از درمان‌های سخت، مسواک زدن به‌صورت منظم، استفاده از نخ دندان و دهانشویه توصیه می‌شود. هم‌چنین مادر باردار برای کاهش درد و التهاب می‌تواند با اجازه‌ی پزشک خود، از داروهای ساده مانند استامینوفن (بدون کدئین) استفاده کند.

اقدامات تشخیصی و درمانی دندان پزشکی در بارداری و خطرات آن‌ها

همانطور که ذکر شد انجام برخی از اقدامات تشخیصی و درمانی دندان‌پزشکی در بارداری لازم است؛ تا مادر از درد و عفونت بیشتر رهایی یابد. لذا می‌توان با مشورت با یک پزشک متخصص و حاذق، بهترین زمان و درمان را انتخاب کرد. در ادامه به برخی از موارد تشخیصی و درمانی دندان‌پزشکی در بارداری و احتمالات خطر آن‌ها می‌پردازیم:

رادیوگرافی دربارداری

ازجمله اقدامات تشخیصی دندان‌پزشکی، گرفتن عکس‌های رادیوگرافی است که با اشعه‌ی x انجام می‌شود. این اشعه، بسیار مضر بوده و توصیه می‌شود، مادر باردار به‌هیچ عنوان در تماس و معرض آن نباشد؛ چراکه اشعه‌های رایولوژی بسیار مضر هستند و می‌توانند منجر به سقط جنین یا آسیب‌های ژنتکی ازجمله عقب ماندگی ذهنی و جسمی شوند و امکان ابتلا به سرطان در آینده را افزایش دهند. البته دوز اشعه‌های رادیولوژی دندان‌پزشکی به‌دلیل دقت نسبتا کمتر آن، از سایر رادیولوژی‌های پزشکی کمتر می‌باشد؛ اما بهتر است جوانب احتیاط رعایت شود. پوشیدن پوشش سربی توسط مادر، محدود کردن تابش اشعه و حداقل بودن تعداد دفعات انجام رایوگرافی می‌تواند از راه‌های پیشگیری از آسیب‌ها باشند.

مصرف داروها در بارداری

داروها در علم پزشکی و تخصص زنان و زایمان در دوران بارداری به پنج دسته تقسیم می‌شوند که باتوجه به این دسته‌بندی میزان خطر داروها برای زن باردار تخمین زده شده است. برخی از داروها در دسته‌ی A قرار می‌گیرند که کمترین خطر را در پی دارند و داروهای دسته‌ی X داروهای ممنوعه و بسیار پرخطر هستند. در این بین داروهایی مانند داروهای بی‌حسی در دسته‌بندی‌های میانی قرار دارند. از آنجایی که گاهی استفاده از داروی بی‌حسی لازم است، برای زنان باردار از بی‌حسی کم خطر یعنی “لیدوکائین” استفاده می‌شود. برای کاهش درد موقت نیز استامینوفن تجویز می‌گردد. از چرک‌خشک‌کن‌های کم خطر و مورد استفاده در دوران بارداری نیز می‌توان به آموکسی‌سیلین، سفالکسین، اریترومایسین، کلیندامایسین و پنی‌سیلین اشاره کرد.

عمل‌های جراحی دندان پزشکی در بارداری

جراحی‎‌های دندان‌پزشکی نیز در دوران بارداری ممنوع است. جراحی‌ها معمولا با استفاده از بی‌حسی انجام می‌شوند که ممکن است خطراتی را برای مادر و جنین به‌دنبال داشته باشد. از این‌رو فقط در مواردی که بلع مختل شده باشد، جراحی‌های اورژانسی آن هم در سه ماهه‌ی دوم بارداری انجام گرفته و درغیر این‌صورت جراحی‌ها به بعد از زایمان موکول می‌شوند.

در این مقاله به باید و نبایدهای دوران بارداری پرداختیم و خطرات احتمالی را توضیح دادیم. در آخر لازم به ذکر است، بهداشت دهان و دندان در تمامی مراحل زندگی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است و در دوران بارداری نیز باید نکات بهداشتی بیشتر رعایت شود تا نیازی به درمان‌های سنگین بعدی نباشد.​

فکر خود را اینجا بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دسته‌بندی‌ها

Select the fields to be shown. Others will be hidden. Drag and drop to rearrange the order.
 • Image
 • SKU
 • Rating
 • Price
 • Stock
 • Availability
 • Add to cart
 • Description
 • Content
 • Weight
 • Dimensions
 • Additional information
 • Attributes
 • Custom attributes
 • Custom fields
Click outside to hide the compare bar
Compare
Compare ×
Let's Compare! Continue shopping
ارسال پیام
جهت سفارش یا استعلام قیمت پیام دهید
سلام👋
اگر محصول مورد نظر خود را پیدا نکردید، پیام بدید!